İngilizcesini geliştirmek isteyenler için Duolingo

Merhaba arkadaşlar;

Biliyorsunuz ki hangi mesleğe sahip olursanız olun, ya da hangi bölümü okuyor olursanız olun ingilizce seviyeniz çok önemli bir unsur. Bu yazımda ingilizcenizi geliştirmeniz için önereceğim benimde yeni keşfettiğim bir Android uygulamayı tanıtacağım. Programın adı “Dualingo”, programı Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

İncelemeye başayalım ;

Capture+_2016-07-17-12-33-13

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi türler var. Örneğin “Yemekler” alıştırmasında yemek isimleri ve yemek kültürü ile alakalı fiilerin kullanımıyla alakalı sorular bulunuyor. Her alıştırma başlığının altında minimum 2 adet soru bloğu bulunuyor.Bu bloklar ise 10’ar sorudan oluşuyor.

Capture+_2016-07-17-12-33-59

Bir alıştırmayı bitirdiğinizde mevcut olan bar tamamen doluyor. Zaman geçtikçe zamanla bu bar azalmaya başlıyor. Burada uygulama hafızayı taze tutmayı hedeflemiş. Örneğin “Yemekler” alıştırmasını tamamen bitirdiniz ve uygulamada ilerlediniz. Aradan bir hafta geçtikten sonra “Yemekler” alıştırmasının barının azaldığını göreceksiniz.Geri dönüp yukarıdaki fotoğrafta bulunan “Tam Güç” seçeneğine tıklayarak unutmaya yüz tutan bilgileri tekrar yeniliyorsunuz.

Capture+_2016-07-17-12-35-40

“Sıfatlar 1” alıştırmasının içine girildiğinde, içeriği “clean,dirty,different,left,human,recent,legal” içeriğine sahip blok görülüyor. “Başla” seçeneğine tıklayıp bu alıştırma bloğunu da çözebilirsiniz.

Capture+_2016-07-17-12-35-51

Alıştırma bloğunun içine girildiğinde farklı farklı soru tipleri var. Bunlardan biri yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi ingilizce bir cümle veriliyor ve verilen kelimelerle çeviri yapılmanız isteniyor.

Capture+_2016-07-17-12-37-06

Ya da bir cümle verip bu cümlenin çevirisi test tarzı olarak da sorulabiliyor.

Capture+_2016-07-17-12-37-20

Yanlış yaptığınızda böyle bir uyarı ile doğrusu gösteriliyor ve bu sayede nerede yanlış yaptığımızı görüyoruz.

Capture+_2016-07-17-12-38-14

Bir ingilizce cümle verilip bu cümlenin Türkçesinin yazılmasını da isteyebiliyor uygulama.. Bunun haricinde uygulama bir ses kaydı yollayıp duyduğunuz cümleyi yazınız diyerek Listening çalışması, bir cümle vererek bunun ingilizcesini söylememizi isteyerek Speaking çalışması yaptırabiliyor.

Uygulamanın internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca uygulama sadece ingilizce için değil,Almanca için de kullanılabilir.

 

İngilizceye ya da Almancaya temelden başlayıp belli bir noktaya bu uygulama ile gelebilirsiniz. İyi çalışmalar…

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir