Proteus’da Osiloskop kullanımı

Osiloskop elektriksel gözlem ve ölçü aletidir.Gerilim ve akım değişimleri ile  genliğin zamana bağlı olarak değişimini grafiksel olarak bize verir.Osiloskop herhangi bir dalga üretmez sadece varolan dalgayı ölçmemize yarar. AVOmetre gibi kolay ulaşabileceğimiz ve ucuz bir alet olmadığı için osiloskopa ihtiyaç duyduğumuzda similasyon kullanırız. Ör: Proteus, Multisim…

Aşağıdaki resimde osiloskop’un gerçekte nasıl bir alet olduğunu görebilirsiniz:

GOS-630FC-30-MHz-2-Kanal-Analog-osiloskop-75D282EB96143D885E5973610F26D285

Şimdi proteus’un bize sunduğu sana osiloskop’un kullanımına geçelim.Proteus bir similasyon programıdır ve iki kısımdan oluşur: ISIS , ARES. Bu iki kısım arasında geçiş yapmak oldukça kolaydır.ISIS kısmı devrenin similasyonunu gerçekleştirdiğimiz kısım,ARES kısmı ise baskı devre şemasını çizmemize yarayan kısımdır.Biz osiloskop’u anlatırken ISIS kısmından faydalanacağız.

Osiloskop’da sinüzoidal dalga gözlemleyelim:

İlk önce sinüzoidal bir dalga üretmeliyiz.Bunun  için Proteus programının sol kısmında bulunan menüden Generetor Mode’a tıklıyoruz.Daha sonra ölçmek istediğimiz dalga sinüzoidal olduğu için SINE ‘ye tıklıyoruz.Gelen elemanı ISIS’e yerleştirdikten sonra elemanın üstüne sağ tıklayarak Edit properties seçeneğine tıklıyoruz.Karşımıza Sine Generetor Properties sayfası geliyor.Buradan Amplitude kısmını 5V,Frequency kısmını ise 2Hz’e ayarlıyoruz.

Adsız

Bu ayarlamalar sayesinde 5V-2k Hz ‘lik bir sinüzoidal bir dalga ürettik.Şimdi gelelim osiloskobumuzu bağlamaya.Osiloskop Virtual Instrument Mode’dan ekliyoruz.Sinyal kaynağı ile osiloskobun B kanalını birleştirelim.Siz istediğiniz kanala bağlayabilirsiniz.Birden  fazla kanalın olmasının sebebi birden fazla dalgayı gözlemlememiz içindir.

Adsız2

Similasyonu başlatmak için sol altta olan play butonuna basmanız yeterlidir.Daha net görünmesi açısından üst kısıma taşıdım.Gördüğünüz gibi sadece B kanalına bağladığım için diğer kanalları OFF konumuna getirdim.Eger diğer kanllar ON konumunda olsalarda herhangi bir gerilim veya akım değişimi olmadığı için düz çizgi şekllinde gözlemleyecektik.Osiloskobun sağ tarafındaki kısımda Horizontal kısmı yataydaki hassasiyeti,Bağladığınız kanalın altındaki kısım ise Dikeydeki hassasiyeti belirler.

Şimdi sizinde osiloskopla birazcık uğraşmanız için bir etkinlik yapalım:

3

Şekilde verilen devreyi ISIS’de oluşturun.Bu devreyi kurmak için klavyeden P tuşuna bastığımızda karşımıza PICK DEVICE  ekranı gelecek buradan devre elemanlarını aratıp devreyi kurabilirsiniz.Sizden istediğim ise Direnç değerini 100,200,300,500,800 ,1200 ohm değerlerinde değiştirip osiloskopta gördüğünüz grafiklerin değişimini incelemeniz.

Devrede kullanılan elemenların isimleri:

  • BATTERY
  • CAP
  • RES
  • INDUCTORS
  • SW-SPDT

PICK DEVICE bölümünde bu isimlerle aratırsanız karşınıza çıkacaktır.

Eğer bir sorunla karşılaşırsanız: cevdetcvr@gmail.com mail adresine mail atabilirsiniz.İyi çalışmalar.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir