Bilgisayar Güç Kaynağından Adaptör Yapımı

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar…

Hobi elektronik kısmına kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu işle uğraşan herkesin karşılaştığı sorunlardan bir tanesi gerekli olan voltaj değerleridir. Sensörler için 5V, 3.3V gibi değerlere gerek duyarken prototipleme kartları ve diğer bazı elemanlar için 12, 24V aralığına ihtiyacımız oluyor. Aynı ihtiyaçlardan yola çıkarak masaüstü bilgisayar üreten firmalar kasanın içinde bulunan güç kaynağını bütün bu voltaj değerlerini gerekli amper düzeyinde sağlayacak şekilde tasarlamışlar. Bize bu noktada düşen tek şey uygun değerleri seçip kendi ayarlı güç kaynağımızı oluşturmak. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmemiz gerekiyor. Çalışırken öncelik insan sağlığı olduğu için tüm iş güvenliği önlemlerimizi almalıyız.


psu

 

İlk olarak power supply nasıl görünür onu incelememiz lazım. Bir çok kablo karışık bir şekilde birbirine bağlı halde durduğu için insanın ilk bakışta biraz olsun gözü korkmuyor değil lakin cihazımızın içini açtığımız zaman olayın böyle olmadığını görüyoruz. Cihazımızda bir tane ana çoklu soket ve yanında daha az sayıda çıkışa sahip bir çok soket bulunmakta bizim için önemli olan kısım büyük olan soket. Bu soket yardımıyla alacağımız bağlantılar sonucunda bizim için gerekli bazı voltaj değerlerini sağlayacak bir güç kaynağımız olacak. Şimdi ana soketteki kabloların hangi voltaj değerlerine sahip olduğuna bakalım.

 

atxpins

 

Yukarıdaki resimde voltaj değerleri görülmekte burada sizlere bahsetmek istediğim iki adet kablo var bunlar yeşil ve gri renkli kablolar. Yeşil renkli kablo sistemimizin ON/OFF konumunu belirleyen bir anahtar hattı olarak düşünülebilir sistemimizin çalışmasını istiyorsak yeşil kabloyu siyah (GND) kablolardan bir tanesi ile birleştirmemiz lazım. Gri kablo ise ucuna 420 OHM bir dirençle beraber bir led bağladığımızda sistemin bize açık olma durumunu gösterecektir tabiki led in diğer ucunu yine siyah kablolardan bir tanesine bağlamamız lazım.

 

 

adszlva

Elimizde sadece belirli voltajlar olduğu için istediğimiz diğer birkaç voltaj değerini oluşturabiliriz. Bunun için yapmamız gereken referans değerini sıfır olarak değil de diğer voltaj değerlerinden alıp aradaki potansiyel farkı istediğimiz şekilde ayarlamak. Yukarıdaki örnekte sizler için bazı voltajların oluşturulma şeklini göstermek istedim bu yöntemle 24, 10,17 volt gibi ara voltaj değerlerini elde edebiliriz. Bu aşamadan sonra yapmamız gereken şey kafamızda oluşturduğumuz taslağı sistem üzerine entegre etmek bunun için elektronik mağazalarında rahatlıkla bulabileceğimiz güç kaynağı soketlerinden siyah ve kırmızı renkte alıyoruz ve kullanıma uygun bir hale getirmek için güç kaynağımızın üstüne yerleştiriyoruz soketlerin ucuna o voltaj değerini sağlayan kabloyu lehimledikten sonra işlemimizi tamamlıyoruz artık saygı değer bir amper değerine sahip ve genelde kullanılan voltaj değerlerinden oluşan bir güç kaynağımız var herkese iyi çalışmalar bol elektronikli günler…

 

IMG_2097
Güç kaynağının üstten görünüşü

IMG_2099

 

IMG_2098
220V giriş-çıkış ve ON/OFF anahtarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


28 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir