Ares’e komponent ekleme (Proteus)

Merhaba arkadaşlar;

Bu yazımda Proteus programının İsis Çizimini yaptığımız bir projeyi Ares’e aktarıldığımızda bazı komponentlerin Ares’e aktarılmaması sorununa değineceğim. Bu yazı sayesinde ISIS’de çizdiğiniz devrenin ARES’e aktarımında yaşadığınız sorunların büyük bir çoğunluğu çözülmüş olacaktır.

Öncelikle basit bir ISIS çizimi yapalım.

apng.

Çizdiğimiz bu devredeki buton Ares’e aktarıldığında Ares “Not Packaged” hatası vermektedir. Bu hatayı vermesinin sebebi ise butonun Ares’de tanımlanmamış olmasıdır.Bizde Ares’de tanımlanmamış olan buton gibi komponentleri pin sayısına göre uygun t-block ya da Conn-sill ile Ares’e aktarıyoruz.Pin sayıları aynı olduğu için devre bakır plakete basıldığında Ares’de tblock olarak gözüken kısıma butonu bağlayarak bu sorunu çözüyoruz.

2

Bu hatayı düzeltebilmek için butona faremizin sağ tuşuna tıklayarak “Packaging Tool” seçeneğine tıklarız.

3

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra önümüze aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi, Package Device sayfası geldi. Bu sayfada “Add” seçeneğine tıklayarak T-BLOCK M2 seçiyoruz.

 

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi T-block’un ares görünümü ekrana gelmiştir.Buradaki pinlerin üstüne tıklayarak pinlere numara veriyoruz. T-block M2 kullanmamızın sebebi ise iki pinli olmasıdır. Bunun yerine 2’li conn-sill (Erkek soket) kullanılabilir. Diğer Ares’in hata verdiği komponentlerin pin sayısına göre T-block ya da conn-sill seçerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

6

Pinleri seçtikten sonra “Assign Package(s)” seçeneğine tıklayarak, “Select Library For Package Devices” sayfası açılır,buradan “USERDVC” seçeneği seçilerek, “Save Package(s)” e tıklayarak  işlemi tamamlıyoruz.Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra ISIS’de butonun pinlerinin yanında 1 ve 2 numaralarını göreceksiniz. Bunlar sizin belirttiğiniz pinlerdir.

7

Son olarak bu işlemler tamamlandıktan sonra ISIS’de buton’a faremizin sağ tuşuna tıklayarak “Edit Properties” seçeneği tıklanır ve “Edit Component” sayfası açılır. Burada kırmızı olarak işaretlenmiş kısım gösterildiği gibi işaretlenmiş olmalıdır.

8

Tüm bu işlemleri yapıktan sonra butonunuz hazır durumdadır. Ares’e aktarılan komponentlerinizle ares çizimini yapabilirsiniz. 3D Visualizer seçeneğinde devreye bakıldığında buton Klemens şeklinde gözükecektir. Pin sayısı aynı olduğu için bu sorun yaratmayacaktır.

Aşağıdaki Ares çiziminde görüldüğü gibi FLASH ve RESET butonları tblock olarak gözüküyor. Fakat devreyi bakır plakete bastıktan sonra t-block yerine buton lehimleyip kullanabilirsiniz.

adasd

Kafanıza takılan veya merak ettiğiniz her konuda mesaj atabilir soru sorabilirsiniz. İyi çalışmalar.

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir