Mini rüzgar türbini

Herkese iyi günler..

Sitemizde kendi yaptığımız çalışmalara da oldukça yer vermeye çalışıyoruz. Şimdi ise sırada mini rüzgar türbini var malum devir enerji devri ve insanlar fosil yakıtlardan kurtulup daha sağlıklı olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyorlar. Bunlar arasında da rüzgar türbinleri büyük bir yer kaplıyor rüzgar enerjisini alıp biraz mühendislik ekledikten sonra ortaya çıkan güç ise tamamen inanılmaz ‘ELEKTRİK’ . Peki bu nasıl üretiliyor ?  Rüzgar türbinleri sayesinde dönen kanatlar ve bunu elektriğe çeviren mekanizması.

Mini bir rüzgar türbini için gerekli olan ilk malzememiz bir fan bu bilgisayar fanı da olabilir. Fanın içine baktığımız zaman pervanelerin bağlı olduğu gövdede mıknatıs bir çemberin iç kısımdaki bobinlerin etrafında döndüğünü görüyoruz. Yani bu elektrik motoru mantığı elektrik verilen bobinler mıknatıs özelliği göstermeye başlayacaktır bu sayede dış kısımdaki mıknatıs çembere itme ve çekme kuvveti uygulanacak böyle olunca da dönüş hareketi sağlanacaktır. Peki bunun konumuzla ilgili olan tarafı ne ? Bu bobin ve mıknatısı kullanarak kendi rüzgar türbinimizi yapabiliriz bobine elektrik verip mıknatıs yapmak yerine mıknatıs özelliği kazandırıp elektrik üreteceğiz.

sleeve-bearing-fan
pimler çıkarıldıktan sonra bilgisayar fanı

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi bilgisayar fanın pimlerini çıkardıktan sonra bu hale geliyor pervane tarafında içerde mıknatıs ve diğer tarafta bobinler bulunmakta biz bobinlere rahatça ulaşabilmek için dış çerçeveden tamamen kurtuluyoruz elimizde bobinin devresi ve bobinler kalıyor sadece ve şöyle bir görüntü elde ediyoruz

IMG_6336
Bobinlerin bağlı olduğu devre

 

Bu durumda kablolar bobin ayaklarına lehimli ancak siz ilk açtığınızda durum böyle olmayacak ilk önce o kabloların lehimlerini sökün ve bobinlerin bağlı olduğu ayaklara bağlayın (bobin ayaklarını anlamak için devreye yandan bakmanız yeterli bu fanda 3 tane vardı 2 sine bağlamanız yeterli olacaktır ) Lehim işlemi bittikten sonra yapmamız gereken ise bobinler haricindeki devre elemanlarını sökmek bu zor bir iş değil zaten 2 tane direnç birkaç entegre oluyor en fazla ve arka korumasını tekrar takıyoruz.

IMG_6335

 

Bu hale geldikten sonra aslında pek fazla işimiz kalmadı sadece rüzgardan daha fazla yararlanabilmek için pervaneleri biraz büyütmemiz lazım bunun için sizde benim gibi teneke içecek kullanabilirsiniz .

IMG_6337

 

Artık her şey tamam rüzgar türbininizi birleştirebilirsiniz bobin ve kanat kısımları birleştikten sonra başta çıkardığımız pimleri yerine takmamız yeterli olacaktır daha sonra ise iş sadece rüzgara kalıyor yaklaşık 3-4 volt arası bir ölçüm alabilirsiniz normal bir rüzgarda.

IMG_6333

 

IMG_6334

 

 

Kendinize göre modifiye edebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar bol rüzgarlar….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir