C Programlama Dili

Merhalar..

Bu konuda C programlama Dilinden bahsedeceğiz..

AT&T Bell laboratuvarlarında, Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından UNIX İşletim Sistemi’ ni geliştirebilmek amacıyla B dilinden türetilmiş yapısal bir programlama dilidir. Geliştirilme tarihi 1972 olmasına rağmen yayılıp yaygınlaşması Brian Kernighan ve Dennis M. Ritchie tarafından yayımlanan “C Programlama Dili” kitabından sonra hızlanmıştır. Günümüzde neredeyse tüm işletim sistemlerinin (Microsoft Windows, GNU/Linux, *BSD, Minix) yapımında %95′ lere varan oranda kullanılmış, halen daha sistem, sürücü yazılımı, işletim sistemi modülleri ve hız gereken heryerde kullanılan oldukça yaygın ve sınırları belirsiz oldukça keskin bir dildir.[kaynak belirtilmeli]” Keskinliği, programcıya sonsuz özgürlüğün yanında çok büyük hatalar yapabilme olanağı sağlamasıdır.

B dilinden fark olarak B dilindeki pointer yapısının yanı sıra normal değişken kavramı eklenmiştir. Daha sonra geliştirilerek C++ ve C# olmuştur.

Örnek Kod:

#include<stdio.h>
#include<stdlib.h>

int main(){
	printf("Hello Worldn");
	system("pause");
	return 0;
}

C programlama ile ilgili internette bir çok kaynak bulunmakta. Bu konuda bizim sitemizden de yararlanabileceğiniz gibi aşağıdaki adreslere de başvurabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir