PcDuino Nedir?

Merhabalar…

Bu yazıda programlanabilir kartların biraz daha üst klasmanlarındaki bir üyesinden bahsedeceğiz.

Kartımızın ismi PcDuino. İsim PC + Arduino dan gelmekte. Bundan kasıt ise Arduino nun bilgisayar olarak kullanabilir şekli olarak kabul edilebilir. Hatta bunun üzerinde o kadar durulmuş ki PcDuino V2 ile Arduino Due ye uyan bütün shield leri PcDuino V2 ile kullanılabilir hale getirmişler. Peki ya bilgisayar kısmı? Bu kısım bu karta bir işletim sistemi kurup bir nevi mini bilgisayarmış gibi kullanabileceğimiz manasına gelmekte. Bu özellik sadece bu karta ait değil elbet. Raspberry Pi yada Beaglebone Black vb kartlarda mini bilgisayar gibi kullanabilmekteler. İhtiyaca göre değişmesinin yanı sıra içlerinde performans olarak en güçlüleri PcDuino.

PcDuino

PcDuino satın aldığınızda içerisinde Ubuntu kurulu olarak gelmekte. Ancak siz isterseniz bunu daha sonra Android ile değiştirebilirsiniz. İşletim sistemini ister 2 GB dahili hafızaya sahip PcDuino üzerinden yada 32 GB a kadar takmış olduğunuz bir SD kart üzerinden de kullanabilirsiniz.

PcDuino diğer kartların aksine 1 Ghz lik ARM Cortex A8 işlemcisine sahip. Ayrıca sahip olduğu Mali 400 GPU, Samsung Galaxy Note 2 deki grafik işlemci ile aynı.

Video çıkışı olarak HDMI bulunmakta. İnternete ethernet kablosu yada V2 sürümü ile gelen onboard wireless ile bağlanabilmek mümkün.

PcDuino ya C yada Python ile uygulama geliştirebilirsiniz. Üzerindeki pinleri kontrol edebilmek ve çeşitli uygulamalar yazmak için içerisinde Arduino benzeri bir API geliştirilmiş. 

Klavye, mouse ve bir HDMI girişli mönitör yardımı ile mini bilgisayarınızı kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Donanımsal özelliklere birde liste halinde bakalım..

Donanımsal Özellikleri:

CPU:  1GHz ARM Cortex A8
GPU:  OpenGL ES2.0, OpenVG 1.1 Mali 400 core
Dinamik RAM:  1GB
Hafıza:  2GB Flash, microSD card (TF) slot for up to 32GB
Görüntü Çıkışı:  HDMI
İşletim Sistemi:  Linux3.0 + Ubuntu 12.04 + Android ICS 4.0
Pin Standartı:  2.54mm Erkek Header
Ağ Arabirimi:  10/100Mbps RJ45 Ethernet Girişi (USB WiFi doongle ayrıca bağlanabilir.)
Güç Girişi:  5V, 700mA
Boyutları:  125mm X 52mm

 

PcDuino hakkındaki her şeye yeterli seviyede İngilizce’ niz var ise buradan ulaşabilirsiniz. Türkçe kaynak şu anlık fazla bulunmamakta ancak ilerki tarihlerde bizde bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

Teşekkürler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir